{oh!} Orkiestra Historyczna została założona w 2012 r. w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i miłośników muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki oraz menedżera Artura Malke.
Poświęcając się wykonawstwu historycznemu, członkowie {oh!} Orkiestry nie zapominają o możliwie bliskim docieraniu z muzyką do słuchaczy. Praca nad każdym elementem dzieła, podkreślająca znaczenie muzyki w wymiarze retorycznym, owocuje koncertami, których celem jest nie tylko znakomita komunikacja między wykonawcami, ale przede wszystkim pomiędzy muzykami a słuchaczami.
Już od pierwszego koncertu ten rodzaj korespondencji został dostrzeżony i doceniony przez krytyków, a także zapraszanych do współpracy solistów.
W 2017 r. {oh!} obchodziła pięciolecie swojego istnienia. W tym czasie dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół, przy wsparciu Miasta Katowice, wypracował sobie pozycję jednej z najważniejszych orkiestr muzyki dawnej w Polsce. W 2015 r. nakładem wydawnictwa DUX zespół zadebiutował na rynku fonograficznym płytą {oh!} Schreyfogel/Schaffrath/Visconti, zawierającą koncerty skrzypcowe i klawesynowe ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Dreźnie; w 2016 r. ukazała się kolejna płyta – wydane przez MUSICON nagranie utworów o. A. Ivanschiza w ramach cyklu Jasnogórska Muzyka Dawna.
Orkiestra Historyczna ma także za sobą międzynarodowe realizacje dwóch współczesnych premier scenicznych oper: Didone abbandonata D. Sarriego (2014) oraz Arminio J. A. Hassego we współpracy z czeskimi artystami, prezentując się w Pradze, Ostrawie, Brnie, a także Gliwicach, Katowicach i Warszawie.
Dzięki współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia od 2015 r. {oh!} regularnie koncertuje w ramach cyklu Muzyka Dawna, mając możliwość realizacji najambitniejszych programów przy udziale znakomitych solistów, takich jak Andreas Staier, Lars Urlik Mortensen czy Julien Chauvin.
{oh!} Orkiestra Historyczna to przede wszystkim zespół artystów, którzy będąc pasjonatami w swojej dziedzinie i osobami silnie związanymi z Górnym Śląskiem, wnoszą w ten region nową jakość w wykonawstwie muzyki dawnej, stając się jego kulturalną wizytówką w Polsce i za granicą.
aktualizacja: 2018 (ac)